30
1472186

Ernst Billgren

(Sverige, Född 1957)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Ernst Billgren
(Sverige, Född 1957)

ljuskrona, modellen formgiven som gåva till Kronprinsessparet, utförd av Reijmyre, 2010.

Fyra glober i vitt opakt och transparent överfångsglas med dekor av påskliljor och gräsänders ben, gräsänders kroppar i flerfärgat överfångsglas, stomme av mässing, levererad av Reijmyre Mässingsbruk, signerad Ernst Billgren. Höjd ca 72 cm, diameter ca 92 cm.

Smärre slitage och obetydliga nagg.

Tilläggslista

Visas i Berzelii Park med originalkedjor.

Proveniens

Förvärvad direkt från Reijmyre.

Den 19 juni 2010 stod bröllopet mellan Kronprinsessan Victoria och Daniel Westling som utsågs till prins och hertig av Västergötland. I samband med bröllopet hyllades de nygifta med bröllopsgåvor från privatpersoner och företag som var tänkta att vara en påminnelse om den historiska händelsen.
Reijmyre glasbruk i Finspångs kommun i Östergötland har sedan 1810 tillverkat handblåst glas. Från tidigt 1900-tal och framåt har glasbruket anlitat konstnärer och formgivare som Ferdinand Boberg, Alf Wallander, Monica Bratt och Björn Trägårdh, vilket har resulterat i viktiga bidrag till det svenska kulturarvet. På senare år har samarbetet med Firma Svenskt Tenn varit en viktig del av glasbrukets verksamhet. I bröllopspresenten till kronprinsessparet ville glasbruket förena den svenska kulturhistorien och samtiden och därför anlitades Ernst Billgren för den konstnärliga gestaltningen.
Ernst Billgren räknas som en av vår samtids mest betydande svenska konstnärer. I sin konstnärliga karriär har han arbetat i en mångfald av olika konstnärliga medier som har omfattat måleri, skulptur, grafik, film och scenografi, i enlighet med renässanskonstnärens idé att inga konstuttryck skall vara främmande. Billgren är därför väl förtrogen med gränssnittet mellan konst, design och konsthantverk. I gränslandet mellan konst och konsthantverk har Ernst Billgren särskilt kommit att intressera sig för glas som konstnärligt uttrycksmedel. Detta intresse har fört honom till Venedig och till den tradition som har utvecklats på ön Murano i Venedigs lagun. Här har Billgren lärt sig fundamenten i Europas finaste glastradition, vilket har resulterat i ett flertal glasobjekt.
I bröllopsgåvan till Kronprinsessan och Prins Daniel har Ernst Billgren tagit fasta på den venetianska traditionen och framför allt dåtidens mest prestigeladdade föremål i form av ljuskronan. Den är en symbol för det kulturbärande Europas kungahus och aristokrati. Även om Billgren är väl förtrogen med den venetianska ljuskronans historia och formspråk, så har han valt att ge den en mer samtida utformning som anknyter till en svensk tradition. Billgrens ljuskrona utgår från fyra opaka klot, geometriska grundformer hämtade från funktionalismens formspråk, vanligt förekommande i offentliga byggnader och skolsalar under 1930-talet och framåt. Ernst Billgrens konst är förvisso förknippad med det svenska folkhemmet, men inte i första hand med funktionalismen. Billgren har infört kitsch i en märklig blandform av kulturhistoriskt kunnande och masskultur. Uppe på kloten har han gestaltat fyra gräsänder som balanserar tämligen självsäkert. Billgren är väl förtrogen med den svenska naturens flora och fauna som användes flitigt av Bruno Liljefors och andra av 1800-talets naturskildrare. Billgren är inte lika intresserad av de ”darwinistiska” teorierna, att äta eller att ätas, vilka fascinerade hans föregångare. Han anknyter hellre till Disneys tecknade bildvärld där djuren och växterna har fått en mänsklig framtoning. Det är helt i linje med det intresse för den ekologi som präglar vår samtid, där vi idag är medvetna om de nära samband som existerar mellan mänskligt liv och vår omgivande natur. I sin ljuskrona har Ernst Billgren haft en unik förmåga att foga samman ett kulturhistoriskt arv från renässansens Venedig med den svenska naturen och en barnfamiljs föreställningsvärld av tecknade serier till en konstnärlig helhet.
På Bukowskis auktion finns nu tillfälle att förvärva en ljuskrona av samma modell som Reijmyre glasbruk skänkte till kronprinsessparet som bröllopsgåva.

Formgivare