122
1464886

Brita Grahn

(1907-2003)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
875 - 1 050 EUR
922 - 1 110 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Brita Grahn
(1907-2003)

matta, rölakan, ca 234 x 177 cm, signerad BG.

Sverige 1960-tal. Grönmelerad botten med stort stiliserat träd med fallande blad i olika gröna och gula nyanser.

Något slitage och smutsig. Ställvis skadade kortsidor.