123
1464546

Ingrid Hellman-Knafve

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Ingrid Hellman-Knafve

Matta, rölakan och gobelängteknik, ca 265 x 167 cm, signerad IHK.

Sverige, 1960-tal. Polykromt viggmönster i olika nyanser av gult, orange och brunt.

Obetydligt slitage. Fransar saknas, en kortsida med skador.