Modern Art + Design 648

Auktion Live 16 – 17 maj, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 11 – 15 maj, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16
Se auktionsschema

1019 föremål
96. Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
97. Hans Hedberg, skulptur, plommon, Biot, Frankrike tidigt 1990-tal.
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
99. Birger Kaipiainen, fågel, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
100. Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand, 1950-tal, keramik.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
101. Birger Kaipiainen, fat, Rörstrand 1950-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
101A. Michael Schilkin, väggrelief, Arabia, Finland 1940-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
102. Michael Schilkin, skulptur, fisk, Arabia, Finland 1958.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
103. bordslampa, Royal Copenhagen, Danmark 1920.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
107. Pablo Picasso, fat, "Nature Morte", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1953, A.R. 219.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
110. Anna Casparsson, broderi, ca 158 x 151 cm.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
122. Brita Grahn, matta, rölakan, ca 234 x 177 cm, signerad BG.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
127. Carl Dangel, matta, rölakan, ca 507 x 138 cm, signerad CD.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
133. matta, reliefrya, 187 x 129 cm, signerad AW.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
136. Ingrid Dessau, matta, "Blått blad", rya, ca 160,5 x 145 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
139. Matta, rölakan, ca 340 x 223 cm, Sverige, 1950-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
143. matta "Ståndaren", flossa, ca 298 x 212 cm, signerad MMF.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
146. Matta, savonnerie, ca 211 x 136 cm, Frankrike, 1920-1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
151. Berit Woelfer, matta "Vigo", rölakan, ca 243 x 167 cm, Kasthall.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. Berit Woelfer, matta, rölakan, Kasthall, ca 310 x 230 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
161. Agda Österberg, matta, rölakan, ca 201 x 116 cm, signerad AÖ.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
162. Matta, rölakan, ca 200 x 160 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
163. Matta, rölakan, ca 259 x 162 cm.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
165. Svea Norén, matta, gobelängteknik, 307,5 x 198 cm,  signerad SN.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
168. Matta, rölakan, ca 316 x 187 cm.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
171. Märtha Gahn, matta, flossa, ca 272 x 182 cm, signerad MG.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
172. Sigvard Bernadotte, matta, rya, ca 184 x 133 cm, signerad SB.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
180. sannolikt, matta, gobelängteknik, ca 236 x 167 cm, ej signerad.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
185. Judith Johansson, gallerimatta, rölakan, ca 433 x 74 cm, signerad JJ.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
193. Josef Frank, matta, "Matta nr 1", handtuftad, ca 344 x 252 cm.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK