Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
263
1444674

Helge Werner

(Sverige, 1883-1953)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 950 - 2 920 EUR
2 270 - 3 400 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Helge Werner
(Sverige, 1883-1953)

Skrivskåp, Swedish Grace, sannolikt 1920-tal,

Förgyllt trä, klassicerande reliefdekor, på fronten fackla, bladsnitt, lagerbladskrans, bårder med mera, lejontassar, överdel med inredning av skrivklaff vars front har intarsiadekor med ekotempel omgivet av träd, klaffen läderklädd, inredningen fanerad med palisander, tre lådor ovan svärtad inre del med kolonnetter och belysning, dragbeslag av mässing, nederdel med inredning av hyllplan bakom dörr. Höjd ca 192 cm, bredd 75 cm, djup 40 cm.

Helge Werner (1883-1953) innehade från år 1925 firman AB Arkitektbolaget på Kungsträdgårdsgatan 12 i Stockholm.

Helge Werner började sitt yrkesliv som officer vid Västmanlands regemente i Västerås. Han var tjänstledig 1913 – 1915 för musikstudier bl a i Italien och hade engagemang som operasångare i Elberfeld i Tyskland. Hans utlandsvistelse hade stor betydelse för hans konstnärliga utveckling. Vid hemkomsten skapade han ett antal inredningar i Stockholm.
1925 bildade han AB Arkitektkontoret på Kungsträdgårdsgatan 12 i Stockholm.
1929 hade Torsten Kreuger förvärvat Häringe slott. Han tog kontakt med Helge Werner för renovering av exteriören men också för tillverkning av möbler och andra dekorationselement, bl a en gobeläng. Möblerna finns inte kvar på Häringe men en gobeläng formgiven av Helge Werner hänger fortfarande i en av salongerna.
Helge Werner formgav ett stort antal skåp som finns bl a på Västerås museum och Värmlands läns museum. Skåpen kännetecknas av att vara rikt dekorerade.
De tillverkades ofta av snickerifirman Sköld och Carlsson i Västerås.
Helge Werner målade under hela sitt liv både akvareller och oljor. En oljemålning, två akvareller och fem tuschteckningar från 1908 finns i Sala silvergruvas museum i Sala. Nyckel finns.

Smärre slitage. Elektriciteten ej kontrollerad. Nyckel finns.

Formgivare

Helge Werner målade under hela sitt liv både akvareller och oljor. En oljemålning, två akvareller och fem tuschteckningar från 1908 finns i Sala silvergruvas museum i Sala.