Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
275
1479401

Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
2 600 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

Burk med lock, Stockholm 1928, modell 595.

Tenn, på locket sittande kvinnofigur, stämplad med änglamärket Stockholm 1928, höjd 14 cm, diameter 8,5 cm.

Smärre slitage.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1929, jfr modell 595 med annan knopp.

Formgivare