Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
425
1474670

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

Soffbord, modell "195", Hans-Agne Jakobsson AB, Åhus, 1950-tal.

Skiva i teak, benställning i vitlackerad metall, etikettmärkt Hans-Agne Jakobsson Åhus, höjd 54 cm, diameter 55 cm.

Slitage.

Avbildad i katalog 1952.