426
1476157

Hans-Agne Jakobsson

(Sverige, 1919-2009)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans-Agne Jakobsson
(Sverige, 1919-2009)

Taklampa, modell "S-756-3", Hans Agne Jakobsson AB, Åhus, 1950-tal.

Tre skärmar i perforerad mässing, invändigt vitlackerade, takkopp i mässing, detaljer i teak, etikettmärkt Hans Agne Jakobsson AB, Åhus, höjd ca 140 cm.

Smärre slitage.

Avbildad i katalog från 1952.