Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1037
1461974

Rullmålning, akvarell och tusch på siden, lagd på pannå. Signerad Yun Yuancheng, möjligen 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Två sigill i rött. Troligen en följare av Yun Shoupi. Krysantemum och trädgårdsklippa. Mått motiv 47,5x114,5 cm. Mått med ram 62x121 cm.

Slitage, repa.

Proveniens

Purchased at Svenskt tenn in the 1970's.