126
1481228

Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons och marmor. Oval sockel med reliefornament av akantusslingor och palmetter. Kvadratiskt urhus krönt av Amor och ung kvinna. Vitemaljerad urtavla med arabiska sifferindex, signerad "Cachard. sucr. de Ch. Le Roi A PARIS" (Gaspard Cachard, urmakare aktiv i Paris ca 1780). Längd 39, bredd 17, höjd 40 cm. Pendel medföljer.