Förgylld brons och marmor. Oval sockel med reliefornament av akantusslingor och palmetter. Kvadratiskt urhus krönt av Amor och ung kvinna. Vitemaljerad urtavla med arabiska sifferindex, signerad "Cachard. sucr. de Ch. Le Roi A PARIS" (Gaspard Cachard, urmakare aktiv i Paris ca 1780). Längd 39, bredd 17, höjd 40 cm. Pendel medföljer.