Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
291
1483919

Dosa, guld en deux colour och emalj, sannolikt Hanau sent 1700-tal, Louis XVI.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 870 - 5 850 EUR
5 660 - 6 800 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

14K,oval, dekor av guillocherade fält. och ramverk av repstav med lager, på locket oval emaljmedaljong med antikiserande motiv. Insidan av locket otydligt stämplad sannolikt med franska prestigestämplar. Längd 8, höjd 3 cm, vikt 104,5 gram. Originaletui av svart skinn.

Proveniens

Svensk privatsamling
Därefter i arv