Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

420 föremål
966. Fat, porslin. Mingdynastin, 1540-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1101. Amittayus, koppar legering. Mongoliet, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1010. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Qianlong sigillmärke.
Klubbat pris
560 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1009. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin med Daoguangs sigillmärke.
Klubbat pris
360 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1092. Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1270. Servis, 109 delar, porslin. Qing dynastin, Canton, 1800-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1267. Servis, 72 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, sent 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 100 000 SEK
1126. Vinkanna, silver. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
1090. Tara, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
1 050 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK