Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
420 föremål
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1027. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1027. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1343. Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1343. Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1312. Vas, porslin. Kina, 1900-tal. Med sigillmärke i botten.
1312. Vas, porslin. Kina, 1900-tal. Med sigillmärke i botten.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
957. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
957. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1029. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
1029. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
961. Chopstickhållare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1249. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1249. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1248. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1248. Praktfat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1279. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1279. Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1111. Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1111. Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1324. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1324. Urna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1345. Vas, porslin. Kina, med Qianlongsmärke.
1345. Vas, porslin. Kina, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
1187. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
992. Bord, hardwood, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
968. Stemcups, ett par, laque burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1321. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
1321. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1230. Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin.
1230. Skål, keramik, Jünglasyr. Song/Yuandynastin.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
1099. Buddha, förgylld kopparlegering. Nepal, 1700-tal.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1283. Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
1283. Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
952. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
952. Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1311. Vas, porslin. Kina, 1900-tal, med sigillmärke.
1311. Vas, porslin. Kina, 1900-tal, med sigillmärke.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1162. Servisdelar, fem delar. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1162. Servisdelar, fem delar. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1301. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti.
1301. Praktvas, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
965. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
965. Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1144. Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
1144. Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
1043. Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
970. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
970. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
960. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK