Kan inte nå servern
398
1435093

Gunnel Wåhlstrand

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
1 000 000 - 1 500 000 SEK
87 500 - 131 000 EUR
92 200 - 138 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Gunnel Wåhlstrand
(Sverige, Född 1974)

"Lindholmen"

Signerad Gunnel Wåhlstrand a tergo. Utförd 2002. Svart tusch och sepia på akvarellpapper 171 x 108 cm.

Utställningar

Kungliga Konsthögskolan, Galleri Mejan, Stockholm, 2003.

Litteratur

Gunnel Wåhlstrand m.fl. (red.), Magasin III, "Gunnel Wåhlstrand", 2017, avbildad.
David Neuman m.fl (red), Andréhn-Schiptjenko, "Gunnel Wåhlstrand", 2013, avbildad.

Övrig information

Gunnel Wåhlstrand är just nu aktuell med en separatutställning på Galleri Andréhn-Schiptjenko, 28 september – 12 november 2023. Ända sedan examensutställningen på Galleri Mejan (Kungliga Konsthögskolan) har hon fördjupat sig i svartvita fotografier tagna av hennes far. Genom sina noggranna undersökningar av motivet lyckas Wåhlstrand tränga in i bilderna både fysiskt och psykiskt. Utifrån sina studier av bildens komposition, valörer och kontext överför hon fotografiet till en tuschlavering i förstorad skala. ”Lindholmen” ingick i den tidigare nämnda examensutställningen 2003. Wåhlstrands examensarbete bestod av sex verk som hon hade arbetat dagligen med under två års tid. Tre av dessa verk ingår nu i samlingen på Magasin 3, Stockholms konsthall. Wåhlstrand är också representerad på Moderna Museet i Stockholm, Malmö Konstmuseum och Uppsala Konstmuseum.

”Lindholmen” är det andra eller tredje verket i en produktion som idag, 20 år senare, endast består av 50 verk. Målningen är utförd i svart tusch och sepia på akvarellpapper i en tidskrävande process där tuschen läggs på i tunna lager och motivet styrs med hjälp av tusch i olika intensitet och olika tryck i penselföringen. De ljusa partierna måste skyddas och sparas. Ett enda litet felstänk och arbetet måste kasseras och påbörjas på nytt.
Förlagan till ”Lindholmen” är ett fotografi som troligen togs av konstnärens pappa på 1960-talet. Wåhlstrand berättar att just det fotografiet alltid har funnits i familjen, det fanns i lådan hon hade redan som barn. Hon minns att hon under processen med verket råkade välta tuschflaskan över hela himlen och att hon funderade länge på om slumpen skulle få vara med i slutresultatet eller inte. Hon bestämde sig till slut för att försöka ligga så nära det ursprungliga fotografiet som möjligt och varken lägga till något medvetet eller slumpmässigt. Hon började om.

Konstnär

Gunnel Wåhlstrand föddes 1974 i Uppsala och är en svensk konstnär. Hon är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1998–2003. Wåhlstrand är framför allt känd för sina stora tuschlaveringar efter svartvita familjefotografier. Storskaligt återger ger hon med en oerhörd precision fotografier från sin pappas barndom. Detaljskärpan och ljusreflexerna som silas genom de skiktade gråskalorna i hennes målningar får betraktaren att dra efter andan. Den tekniska briljansen överväldigar. Alla målningar utgår från händelser som andra har dokumenterat. På sin examensutställning 2003 visade hon sex bilder, som hon arbetat med dagligen under två år, ”Ibland tänker jag mig att det är som om pappret ligger i ett stort framkallningsbad och att bilden redan finns bestämd därinne:” säger hon. Gunnel Wåhlstrand fick Maria Bonnier Dahlins stipendium 2003. Hennes verk ingår i prestigefulla privata och offentliga samlingar som bland annat Göteborgs kulturnämnd, Uppsala läns landsting, Malmö konstmuseum, Moderna Museet, Stockholm, Statens konstråd, Nordiska Akvarellmuseet, Skärhamn, The UBS Art Collection, Zürich, Uppsala konstmuseum.

Läs mer