Madeleine Pyk – en samling F769
123
1498095

Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

"L'étude de l'astronomie". Utförd efter en modell av Jean-André Reiche. Förgylld och patinerad brons samt marmor. Rektangulär sockel av marmor (Verde Antico). Urhuset krönt av astronomins musa Urania studerandes en himmelsglob. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex. Längd 30, bredd 11, höjd 37 cm. Pendel medföljer.

Originalritningen av Jean-André Reiche finns bevarad i Cabinet des Estampes.

Se: Pierre Kjellberg, “Encyclopédie de la pendule française”, s.396; Elke Niehüser, “French Bronze Clocks”, s.91; H. Ottomeyer, P. Proschel et al., ” Vergoldete Bronzen – Die Bronzearbeiten des Spätbarock und Klassizismus“, Munich, 1986, Vol. I, s.375 Fig. 5.15.5;