Kan inte nå servern
708
1501589

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
6 000 000 - 8 000 000 SEK
525 000 - 700 000 EUR
553 000 - 737 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Sommardag, Karin och Brita i trädgården" / "Sommartid"

Signerad C.L. inom cirkel och daterad 1911. Akvarell 69 x 102 cm.

Proveniens

Fritzes Kungliga Hovbokhandel, Stockholm, inköpt direkt av konstnären år 1915 för 1.500 kronor.
Förvärvad av Fru Ingrid Sievert f. Grill (1900-1971).
Därefter i arv inom familjen.
Nordén Auktioner, Stockholm, 18 oktober, 1995, auktion nr. 19, kat. nr 179.
Privat samling.

Utställningar

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson 100 år - Minnesutställning", 1953, kat. nr 750 (under titel "Karin och Brita i trädgården", då tillhörande Fru Ingrid Sievert).
Blaafarvevaerket i Modum, Norway, "Sommaren med Carl Larsson", 6 maj - 1 oktober, 1989, kat. nr 69, avbildad helsida i färg s. 121.
Aarhus Kunstmuseum, Danmark, "Julen med Carl Larsson", 4 november, 1989 - 7 januari, 1990.
Nationalmuseum, Stockholm, "Carl Larsson", 6 februari - 26 april, 1992, kat. nr 97.
Göteborgs konstmuseum, "Carl Larsson", 7 juni - 30 september, 1992, kat. nr 97.
Tokyo Metropolitan Teien Art Museum, Japan, "Carl Larsson", 26 april - 31 maj, 1994.
Mie Prefectural Art Museum, Japan, "Carl Larsson", juni - juli, 1994.
Kumamoto Prefectural Museum of Art, Japan, "Carl Larsson", juli - augusti, 1994.
Niigata Prefectural Museum of Modern Art, Japan, "Carl Larsson", augusti - september, 1994, kat. nr 48 avbildad i färg s.105.
Victoria and Albert Museum, London "Carl and Karin Larsson: Creators of the Swedish Style", 23 oktober, 1997 - 18 januari, 1998, kat. nr 179, avbildad i färg s.181. Även avbildad på utställningens inbjudningskort.

Litteratur

Lena Rydin, "Den lustfyllda vardagen - Hos Larssons i Sundborn", 1992, avbildad i färg s. 112.
Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg s. 474 samt upptagen i katalogsupplementet under år 1911, s. 135 som nr 1432.
Michael Snodin och och Elisabet Stavenow-Hidemark (red.), "Carl och Karin Larsson. Skapare av ett svenskt ideal", 1998, avbildad i färg s. 181.

Övrig information

I ett brev daterat den 22 augusti 1995 skriver Ulwa Neergaard följande om denna akvarell:

"I denna målning har Carl Larsson fångat den rogivande stämning, som rådde en varm sommardag år 1911 i den egna trädgården i Sundborn. Hans älskade hustru Karin har satt sig till ro med ett handarbete. Hon bär en av sina svala hemvävda randiga bomulls-klänningar, sydd i den enkla stil som var hennes. Den egenhändiga skapade solhatten gömmer helt hennes ansikte.

Carl och Karin Larssons 18 år gamla dotter Brita, som är fördjupad i en bok, har gjort det bekvämt för sig på gräsmattan med en kullvräkt stol som ryggstöd. En flaska med den hemkokta saften står nära till hands. Den stora björken under vilken familjen vackra dagar brukade duka till frukost ger lagom skugga. Scenen inramas i bakgrunden av det sydöstra hörnet av Lilla Hyttnäs med förmakets fönster synligt, samt av Sundbornsån, numera känt som Carl Larsson-gården."

Denna akvarell såldes av Carl Larsson till AB C.E. Fritze's Kongl. Hofbokhandel, Stockholm (Fredsgatan 2) enligt Fritzes brev till Carl Larsson den 21 dec. 1915, som återges i sin helhet här nedan:

"Härmed hafva vi nöjet öfversända i anvisning nr.98585 kr. Femtonhundra (1.500:-) till likvid för en försåld akvarell "Sommardag". Bifogade kvitto torde benäget ifyllas och hitsändas.

Med utmärkt högaktning
AB C.E. Fritzes K. Hofbokhandel
C.A. Strandman."

--

Karin Larsson - En stilbildande formgivare långt före sin tid

I målningen ”Sommardag, Karin och Brita i trädgården” är Karin porträtterad med ett handarbete i knäet. Hon broderar på ett av sängdraperierna till sovrummet på Lilla Hyttnäs. Hon bär en av sina typiska löst sittande klänningar som hon skapat själv. Det luftiga tyget flyter ut i mjuka veck över trädgårdspallen. Det randiga tyget har skurits så att det skapar kontraster i oket, den höga fashionabla kragen och de stora böljande ärmarna. Det var djärvt och fritt och långt ifrån tidens ideal med smala korsetterade midjor. Karins kreativa urkraft och personliga stilkänsla var en mycket viktig komponent i Carl Larssons konstnärskap.

Karin Larsson, född Bergöö, var det nav kring vilket Carl Larssons konstnärskap kretsade. Hon var hans musa, modell och konstkritiker. Hon var utbildad konstnär och hade studerat på Konstakademien i Stockholm och i Paris. Hon var mor till de åtta barnen och när första dottern Suzanne föddes vände hon sitt konstnärskap till att inreda hemmet, formge möbler, väva, brodera och skapa egna kläder till sig och barnen.

År 1888 fick Karin och Carl Lilla Hyttnäs av Karins pappa och de skulle komma att förvandla det som från början var en liten parstuga i timmer till ett av världens mest kända och personliga konstnärshem.

Karin och Carl Larsson var ett konstnärspar som arbetade i symbios, Karin skapade hemmet och miljöerna som Carl avbildade. Den djärva inredningen, de moderna textilierna, de rustika möblerna – det mesta designade hon själv. Karin har idag fått sitt eget erkännande, mycket tack vare utställningen på Victoria & Albert Museum i London 1997 där hennes konstnärskap uppmärksammades. Auktionens målning "Sommardag, Karin och Brita i trädgården" ingick i utställningen och var avbildad på utställningens inbjudningskort. I den omfattande katalogen beskrivs Karin Larssons gärning som formgivare och textilkonstnär av kulturjournalisten och författaren Lena Rydin:

”Karins textilier var mycket originella. Hon föregick den kommande abstrakta textilkonsten. Hennes kraftiga kompositioner var utförda i vibrerande färger; broderiet använde ofta stiliserade växter. I svart och vitt linne översatte hon på nytt japanska motiv. Tekniskt äventyrlig, utforskade hon traditionell folklig teknik och experimenterade med andra...I Sundborn utvecklade Larssons ett estetiskt kamratskap. Han var översvallande, täckte väggarna med blommor och blad. Hon arrangerade levande blommor, men var spartansk och ofta abstrakt i sina formgivningar. Färgerna i interiörerna tycks de valt tillsammans. Deras kombinerade ansträngningar skapade en perfekt helhet.”

Bildtexter:
Albert Engström, Carl och Karin Larsson och Anders Zorn, 1905. Foto: Carl Larsson-gården.
Inbjudningskort, Victoria and Albert Museum, London, 1997. Fram- och baksida.
Lilla Hyttnäs - den vita bänken, 2016. Foto: Carl Larsson-gården.
Lilla Hyttnäs - trädgården med det röda bordet, 2016. Foto: Carl Larsson-gården.
Samling kring kvarnstensbordet Carl Larsson, Brita, Karin Larsson, Leontine, Lisbeth, Esbjörn, Olga Palm, Pontus, Kersti (Från höger till vänster) Sundborn, Lilla Hyttnäs, 1904. Foto: Carl Larsson-gården A221..

Konstnär

Carl Larsson räknas som en av de största svenska konstnärerna genom tiderna. Han föddes i Gamla Stan i Stockholm och studerade vid Kungliga Konstakademin åren 1866-76. Efter studierna i Stockholm reste han till Frankrike och bosatte sig i Grèz-sur-Loing, dit också andra konstnärer sökte sig. Där utförde han främst målningar med trädgårdsmotiv. I Frankrike träffade han sin blivande maka Karin Bergöö, som också var konstnär och kom att betyda mycket för hans produktion. Redan under studieåren försörjde han sig som fotoretuschör och som tecknare i pressen. Det var också under studietiden som Larsson lärde känna Anders Zorn och Bruno Liljefors, tillsammans brukar de tre kallas för ABC-konstnärerna. I slutet av 1880-talet fick paret Larsson ”Lilla Hyttnäs" i Sundborn utanför Falun av Karins far och det är där Larssons mest kända akvareller som skildrar hans familj kommer till. Motiven föreställer ofta soliga landskap med badande och metande barn, kräftfiske, måltider i det gröna samt interiörscener. Larsson är bland annat representerad i Nationalmuseum där väggmålningen ”Gustav Vasas intåg i Stockholm” och ”Midvinterblot” fyller trapphallen. Väl representerad främst på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

Läs mer