Madeleine Pyk – en samling F769
601
1508820

Birgit Broms

(Sverige, 1924-2008)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Birgit Broms
(Sverige, 1924-2008)

Skridskoåkare

Signerad B. Broms. Duk 22 x 26 cm.

Konstnär

Broms, Birgit (1924-2008), svensk målarinna. Rytm och rörelse präglar Birgit Broms måleri när hon fångar sina fartfyllda skridskoåkare. Det är ett favoritmotiv, som nästan har blivit synonymt med konstnären själv. Hennes produktion är sparsmakad och hon håller sig konsekvent till få ämnen: stadsbilder, fasader, skärgårdsbåtar och skridskoåkare. Hon avbildar dem inte för avbildandets skull utan mera för att lösa form- och färgproblem. Hon förenklar och abstraherar och låter ljuset bära fram motiven. Man kan inte beskriva Birgit Broms konst om man går förbi porträtten, en genre som hon började med i slutet av 1970-talet. Det var inte så att hon fick beställning utan hon bad själv att få avbilda personer vars ansikten hon fann fascinerande. Den förste hon bad var Erland Josephson och det följdes av beställningar från både porträttsamlingen på Manilla och Statens porträttsamling på Gripsholm. Birgit Broms var gift med konstnären Ragnar Sandberg 1960-1972.