1202
1551368

Jacka "Ao", broderat siden. Qingdynastin, 1800-talets senare del.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
376 - 564 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Tillverkad för en kvinnlig Han-kines. En sommarjacka i tunt genomskinligt material med broderier. Höjd rygg 92 cm. Längd arm till arm 136 cm.

Slitage, fläckar.

Proveniens

Purchased by the present owner in Japan.

Compare a jacket of this type in Christies, New York, Imperial Wardrobe, Fine Chinese Costume and Textilies from the Linda Wiggelsworth Collection. March 2008. Lot no 78.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?