1281
1547418

Vas, porslin. Sen Qingdynasti/republik med Qianlongs märke.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 790 - 2 680 EUR
1 900 - 2 840 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Balusterformad med svagt utsvängd hals samt hänklar i form av stiliserade drakar. Dekor i famille rose-färger föreställande musicerande och dansande elganta damer i palatsträdgård. Insidan och botten turkosglaserad. Höjd 28 cm.

Förgyllning med slitage, hänklar med sprickor.

Proveniens

Property of a private Swedish collection.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?