Important Winter Sale 661

Visning 5 – 10 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet vardagar kl 11–18, helger kl 11–16
Liveauktion 11 – 13 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Se auktionsschema

Utlämning efter auktionen

Ingen utlämning erbjuds mellan 18–26 december.

⟶ Se öppettider

Registrera dig Skapa ett konto

308 föremål
1109. Snusflaska, cloisonné. Sen Qingdynasti med märke.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1111. Bord/pall 'Fangdeng', huali, 1600/1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1112. Bord/pall 'Fangdeng', huali, Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1113. Bord, huanghuali, Qingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1114. Bord, huanghuali. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1115. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
1117. Stol, hardwood. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1118. Kramstol, hardwood. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1119. Altarbord, zitan. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1120. Kista, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1124. Husaltare, trä. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1125. Kejserlig sommarrock, Kesi, Jifu, Qingdynastin, 1830-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1126. En blå sommar rock, Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1128. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1129. Insignia, siden. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1134. Ämbetsmannainsignia, kesi, siden. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1136. Ämbetsmannainsignia, siden. Qing dynastin, Tongzhi (1862-1874).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1139. Vävnad, siden kesi, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1140. Broderi, tre delar, siden. Qingdynastin, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1146. Bord, spotted bamboo. Qing dynasty, sent 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1147. Spegelglasmålning, Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1171. Skål, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1172. Bägare, silver. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1173. Ask med lock, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1174. Bricka/presenterfat, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1176. Visitkortsfordral, silver. Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1177. Visitkortsfodral, silver. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1183. Tekanna med lock, yixing-gods. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1184. Tekanna med lock, yixinggods. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1185. Tekannor, ett par, yixinggods, Qingdynastin.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1186. Tekannor med lock, tre stycken, yixinggods. Kina.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1188. Kong, tre delar, jade. Arkaiserande.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1190. Nefrit, fyra delar, Kina.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1191. Bälteshakar, tre delar, kopparlegering och sten, Kina.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1192. Figurin, jade. Qingdynastin, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1193. Bältesspänne, jade. Qingdynastin. 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1194. Skulpturer, två stycken, nefrit. Kina, sen Qing dynasti.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1195. Vas, nefrit. Sen Qingdynasti/1900-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1199. Skulptur/hänge, sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1202. Figuriner, lergods. Sui/Tangdynastin.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1204. Skål, keramik. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1205. Skål, keramik. Ding. Songdynastin (960-1280).
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1206. Skål, keramik. Longquan. Södra Songdynastin.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1207. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1208. Fat, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1209. Rökelsekar, keramik. Yuan/Mingdynastin.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1210. Stemcup, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1211. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1212. Fat, porslin. Mingdynastin med Zhengdes märke.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1213. Urna med lock, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1214. Vaser, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1215. Vas, porslin. Qingdynastin, tidig Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1216. Ask med lock, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1217. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1218. Skålfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1221. Skål, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1222. Skål, biskviporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1223. Praktfat, ett par, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1224. Vaser, ett par, porslin.  Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1225. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1227. Vas, kopp samt penselbad, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1230. Guanyin, blanc de chine. Qing dynasty.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1231. Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1234. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK