Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Winter Sale 661

Visning 5 – 10 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet vardagar kl 11–18, helger kl 11–16
Liveauktion 11 – 13 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Se auktionsschema

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller under följande dagar; 16–17 december.

Ingen utlämning erbjuds mellan 18–26 december.

Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 27 december kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.

Fr.o.m. 9 januari debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först.


Registrera dig Skapa ett konto

 
51 föremål
942. Vas, porslin. Qingdynastin, Yongzhengs märke och period (1723-35).
942. Vas, porslin. Qingdynastin, Yongzhengs märke och period (1723-35).
Klubbat pris
720 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
965. Fat, ett par, keramik. Södra Songdynastin (960-1279).
965. Fat, ett par, keramik. Södra Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
966. Fat, keramik. Ding. Songdynastin (960-1279).
966. Fat, keramik. Ding. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
967. Ruyistav, jade. Qingdynastin, 1800-tal.
967. Ruyistav, jade. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
968. Snusflaska, pekingglas. Qingdynastin.
968. Snusflaska, pekingglas. Qingdynastin.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1021. Penselställ, porslin, Qingdynastin.
1021. Penselställ, porslin, Qingdynastin.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
1022. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1022. Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1023. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1023. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1024. Ask med lock, cloisonné och jade. Qingdynastin.
1024. Ask med lock, cloisonné och jade. Qingdynastin.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1026. Textilier, tre stycken, siden. Qingdynastin.
1026. Textilier, tre stycken, siden. Qingdynastin.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1028. Trana, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1028. Trana, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1029. Vas, brons. Japan, Meiji perioden (1868-1912). Signerad.
1029. Vas, brons. Japan, Meiji perioden (1868-1912). Signerad.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1115. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
1115. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
180 000 - 200 000 SEK
1125. Kejserlig sommarrock, Kesi, Jifu, Qingdynastin, 1830-tal.
1125. Kejserlig sommarrock, Kesi, Jifu, Qingdynastin, 1830-tal.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1126. En blå sommar rock, Qing dynastin, omkring 1900.
1126. En blå sommar rock, Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1128. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1700-talets mitt.
1128. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1129. Insignia, siden. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1129. Insignia, siden. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1130. Ämbetsmannainsignia, ett par, kesi. Qingdynastin, 1800-tal.
1130. Ämbetsmannainsignia, ett par, kesi. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1134. Ämbetsmannainsignia, kesi, siden. Sen Qingdynasti.
1134. Ämbetsmannainsignia, kesi, siden. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1135. Ämbetsmannainsignia, broderat siden. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
1135. Ämbetsmannainsignia, broderat siden. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1136. Ämbetsmannainsignia, siden. Qing dynastin, Tongzhi (1862-1874).
1136. Ämbetsmannainsignia, siden. Qing dynastin, Tongzhi (1862-1874).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1137. Ämbetsmanna insignia, broderat siden. Qing dynastin, 1800-talets mitt.
1137. Ämbetsmanna insignia, broderat siden. Qing dynastin, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1146. Bord, spotted bamboo. Qing dynasty, sent 1700-tal.
1146. Bord, spotted bamboo. Qing dynasty, sent 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1273. Penselbad, keramik. Sen Mingdynasti /tidig Qingdynasti.
1273. Penselbad, keramik. Sen Mingdynasti /tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1278. Penselställ/ytterfoder, porslin. Qingdynastin.
1278. Penselställ/ytterfoder, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1288. Praktvas, porslin. Kina, 1900-tal.
1288. Praktvas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1291. Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1291. Ytterfoder, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1296. Ask med lock, porslin. Kina, 1900-tal.
1296. Ask med lock, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1326. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1326. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK