283
1623784

Maison Odiot, karott med lock, silver, Paris, Frankrike, andra hälften 1800-talet.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund modell med banddekor längs kanten. Lockknopp i form av en blomknopp. Graverad med Habsburg-Lothringens vapensköld. Höjd ca 18 cm, längd 31 cm (inklusive handtag). Stämplad under Odiot a Paris och modell nr 4116. Svenska importstämplar, även på locket. Total vikt ca 1575 g.