Madeleine Pyk – en samling F769
678
1615770

Leopold Carl Müller

(Tyskland, 1834-1892)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 500 - 14 200 EUR
10 900 - 16 400 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Leopold Carl Müller
(Tyskland, 1834-1892)

Sittande man i röd turban

Signerad Leopold Carl Müller. Olja på duk 88 x 64 cm.

Proveniens

Privatsamling, Sverige.
Därefter i arv.

Leopold Carl Müller (1834–1892) var en österrikisk konstnär känd för sina orientalistiska målningar, som fångade livet och landskapen i Mellanöstern med stor detaljrikedom och färgprakt. Han föddes i Dresden, men växte upp i Wien där han senare studerade vid Konstakademien under bland andra Karl von Blaas. Müller började sin karriär som illustratör och genremålare, men efter flera resor till Egypten på 1870-talet förändrades hans konstnärliga fokus dramatiskt.

Inspirerad av mötet med orientens kulturer, miljöer och människor, blev han en av de främsta representanterna för orientalismen i Centraleuropa. Hans verk kännetecknas av en realistisk skildring av vardagslivet i Mellanöstern, ofta med en romantiserad eller exotiserad ton typisk för tidens västerländska blick. Müller undervisade senare vid Wiens konstakademi och hade stort inflytande på nästa generations konstnärer, däribland Gustav Klimt.

Genom sitt konstnärskap bidrog Leopold Carl Müller till att forma den europeiska bilden av Orienten under andra hälften av 1800-talet, och hans målningar fortsätter att fascinera för sin tekniska skicklighet och tidstypiska skildringar.