Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
212 föremål
659. Hedvig Skarstedt, Båtar vid Skagens strand.
659. Hedvig Skarstedt, Båtar vid Skagens strand.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
932. Bord, huanghuali. Sen Qingdynasti/Republik.
932. Bord, huanghuali. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
304. Bricka, silver, silver 800/1000 delar, Tyskland 1900-tal.
304. Bricka, silver, silver 800/1000 delar, Tyskland 1900-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
953. Rock, Jifu, broderad väv, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
502A. Collier, 18K guld.
502A. Collier, 18K guld.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
183. Skulpturfragment, Grand tour souvenir, Egypten, 1800-tal.
183. Skulpturfragment, Grand tour souvenir, Egypten, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
524. Cartier ring "Ellipse" 18K guld med fasettslipade safirer.
524. Cartier ring "Ellipse" 18K guld med fasettslipade safirer.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
685. Patrick Meunier, Utan titel.
685. Patrick Meunier, Utan titel.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
530. Kedja 18K guld.
530. Kedja 18K guld.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
885. Flaskor, ett par, porslin. Tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
35. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
35. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
784A. Ernst Billgren, "Fågelväder".
784A. Ernst Billgren, "Fågelväder".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
933. Skåp, ett par, huali. Fangjiaogui. Republik.
933. Skåp, ett par, huali. Fangjiaogui. Republik.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
915. Stele, sten. Norra Indien, 1100-tal.
915. Stele, sten. Norra Indien, 1100-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
507A. Collier och armband, Carlman, 18K guld.
507A. Collier och armband, Carlman, 18K guld.
Klubbat pris
30 300 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
746. Bruno Liljefors, Skärgårdsmotiv.
746. Bruno Liljefors, Skärgårdsmotiv.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
766. Anders Sandström, Stor björn.
766. Anders Sandström, Stor björn.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
81. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
81. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
826. Anders Sandström, Björnunge.
826. Anders Sandström, Björnunge.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
762. Owe Zerge, Porträtt av en ung man med bok.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
585. Berndt Lindholm, Vågor mot klipporna.
585. Berndt Lindholm, Vågor mot klipporna.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
723. Jenny Nyström, Inför skidturen.
723. Jenny Nyström, Inför skidturen.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
499. Armband 18K guld.
499. Armband 18K guld.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
24. Stenbord, Skåne, 1800-tal.
24. Stenbord, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
23. Stenbord, Skåne, 1700/1800-tal.
23. Stenbord, Skåne, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
518A. Ring 14K guld och silver med gammalslipade diamanter.
518A. Ring 14K guld och silver med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
474. Cartier armband "C" 18K guld i tre färger.
474. Cartier armband "C" 18K guld i tre färger.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
736. Helmer Osslund, Älvlandskap i höstskrud.
736. Helmer Osslund, Älvlandskap i höstskrud.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
452. Skulpturgrupp, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. Lotte Laserstein, Ung kvinna i profil.
600. Lotte Laserstein, Ung kvinna i profil.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
5. Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
5. Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
34. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
34. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK