187
1666786

Estrid Ericson

(Sverige, 1894-1981)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Estrid Ericson
(Sverige, 1894-1981)

Spegel, modell "A 2518", tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1947.

Mönstrad, flätad ram, bakstycke av mahogny med både ställ för placering på bord och krok för upphängning, ramen stämplad med änglamärket samt årsstämpel U8. Mått 40 x 32 cm.

Modellen som formgavs av Estrid Ericson för Firma Svenskt Tenn 1945 visades på Svenska Slöjdföreningens jubileumsutställning på Liljevalchs i Stockholm samma år, 1945, "100 år och sedan".
Bukowskis tackar Intendent Per Ahldén och Svenskt Tenns arkiv för denna information.

Formgivare

Inredningsarkitekten och formgivaren Estrid Ericson grundade, tillsammans med sin mentor Nils Fougstedt, Firma Svenskt Tenn år 1924. Inledningsvis ritade de nyskapande tennföremål och knöt tidigt till sig formgivare som Björn Trägårdh, Uno Åhrén, Anna Petrus och Tyra Lundgren. År 1927 flyttade butiken till Strandvägen i Stockholm och kom att omfatta allt inom heminredning. De tidiga möblerna i Firma Svenskt Tenn ritades av i huvudsak Åhrén och Trägårdh, men denna era tog ett abrupt slut då Estrid inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank i början på 1930-talet. Estrid Ericson hade en särställning inom formgivning och inredning, och hämtade inspiration från sina många resor utomlands.