1029
1643770

Bricka, lack. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
287 - 334 EUR
325 - 380 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Kvadratisk med dekor i pärlemor och mot en svart grund föreställande ett bergigt flodlandskap med figurstaffage. Mått 40x40x3 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Compare with a smaller tray of this type in the British Museum, Registration number
1974,0226.65.