Kvadratisk med dekor i pärlemor och mot en svart grund föreställande ett bergigt flodlandskap med figurstaffage. Mått 40x40x3 cm.
Skador, lagningar.
Property of a private Finnish collection.
Compare with a smaller tray of this type in the British Museum, Registration number
1974,0226.65.