1047
1643758

Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 820 - 5 730 EUR
4 340 - 6 510 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stort fat, med rundade sidor samt med en utvikt flat mynningskant. Central dekor i underglasyrblått av en stor drake som möter betraktaren rakt framifrån samtidigt som den sträcker sig efter ett lyckotecken omgiven av molnformationer och flammor. Brämet med ytterligare fyra drakar, frånsidan med moln och klippformationer samt vilda vågor. Diameter 45 cm.

Kantlagning. Mistor.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Compare with a charger of this type but of the period, see lot 2815, Sothebys, Spelndors of the Qing court, Hong Kong, April 11 2008.