1053
1643756

Tallrikar, två stycken, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oktagonala med dekor i famille vertefärger av vapensköldar. Till vänster med vapen för D'Aguilar i allians med Lousda, Qianlong ca 1780. Två familjer verksamma i Jamaica med sockerplantage. Det högra fatet med dekor av alliansvapen för familjerna Barrow och Dighton. Diameter 22 cm.

Nagg.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Purchased from OY Bukowskis, Helsinki, Finland, 7/4 1984.

See David Sanctuary Howard, Chinese Armorial Porcelain, volume I, page 474. P18. See also same book, page 631. S7.