1063
1643749

Vas, porslin. Kina, troligen Republik, 1900-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med Kangxis sex karaktärers märke inom dubbla cirklar i underglasyrblått. Päronformad med utsvängd hals, dekor i underglasyrrött föreställande fabeldjur. Höjd 29,5 cm.

Nagg, brättesspricka, nedslipad hals.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.