1227
1668714

Glasmålningar, miniatyrer, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Två porträtt av kinesiska ämbets/handelsmän i traditionell klädsel. Mässingsramar. Mått med ram 6,5x5 cm.

En med smärre slitage, skador.

Proveniens

From the collection of Maurtiz Salomon von Krusenstjerna (1746-1810), a Swedish naval officer who who made eight voyages to China in the service of the Swedish East India Company, starting from 1766, thence by descent.