1294
1661647

Skål, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med Chenghuas sex karaktärers märke. Dekor i doucaifärger med blommande körsbärsträd invid vattendrag. Höjd 7,4 cm. Diameter 15,4 cm

Retuscherat nagg vid kanten.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Compare, Sothebys, lot 23, Chinese Art, Live Sale 5 November 2025.

Compare also one in the Victoria & Albert Museum, that has the same decoration with flowers floating in the water, with a Kangxi mark and of the period. Accession number
CIRC.323-1931.