Ovoida med oglaserad mynning, dekor i famille rosefärger av lekande gossar samt mytologiskt väsen i procession genom trädgård. Höjd 18 cm. Höjd med medföljade lock 21 cm.
Nagg. Slitage.
Property of a private Swedish collector.