1335
1653472

Skålar, ett par, porslin, 1600-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rundad from på rak fotring. Dekor i underglasyrblått av kinesiska lyckotecken, samt lotus. Med sex karaktärers märke i botten inom dubbla cirklar. Diameter 12 cm.

Kantnötning, nagg.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.