140
1675579

Ampel, för tre ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons och mässing. Dekor med palmetter samt eyptiserande maskaroner avslutande pinjekotte. Höjd 73, diameter 36 cm.

Proveniens

Inköpt på husauktion efter Fru Anna B Nyström 1937, Slottstigen 6 Djursholm. Katalog nr 992.

Katalog från husauktionen 1937 medföljer.