148
1665450

Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Modellerad i allegori över Lärdomen med två läsande pojkar. Urhus i form av bokhylla, vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex, hel- och halvslag, oval sockel med reliefornament av draperade girlander. Längd 27,5, bredd 19, höjd 39 cm. Pendel medföljer.