15
1653908

Byrå, av Erik Nyström (mästare i Stockholm 1773-88), Sengustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med mahogny. Rak form med snedställda hörn. Beslag och listverk av mässing. Tre lådor, varav den översta med inredning av smålådor, däri signerad "E•N•S" samt märkt med Stockholms hallstämpel 1782. Skiva av grå kalksten. Längd 92, bredd 52, höjd 81,5 cm. Nyckel medföljer.