Fanerad med mahogny. Rak form med snedställda hörn. Beslag och listverk av mässing. Tre lådor, varav den översta med inredning av smålådor, däri signerad "E•N•S" samt märkt med Stockholms hallstämpel 1782. Skiva av grå kalksten. Längd 92, bredd 52, höjd 81,5 cm. Nyckel medföljer.