151
1657080

Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
955 - 1 430 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Modellerad i allegori över lyriken med lyrspelande Apollo krönande det kvadratiska urhuset, rektangulär sockel med reliefornament av Homeros omgiven av klassiska poeters namn, förgylld urtavla med romerska sifferindex, hel- och halvslag. Längd 38,5, bredd 13, höjd 53 cm. Nyckel och pendel medföljer.