153
1657078

Bordspendyl, Frankrike 1800-talets andra hälft, Napoleon III.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Manlig och kvinnlig figur symboliserande Dagen och Natten. Urhus i form av jordklotet med krönande putto lyftande nattens täckelse. Visare i form av orm. Oregelbunden sockel med dekor av blommor och akantusblad. Höjd 64, bredd 23, längd 73 cm. Pendel medföljer.