185
1672082

Bordslampa, Frankrike, tidigt 1800-tal, Empire.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och patinerad brons. Kannelerat och bladhölstrat kolonnskaft på tripepassformad fot med avslutningar i form av lejontassar. Höjd till lampsockel ca 43, total höjd 49,5 cm.