Vid vattnet
Signerad IA och daterad -02. Akvarell 16,5 x 26,5 cm.
Göteborgs Konstmuseum, "Ivar Arosenius 1878 - 1909", 22 november 1958 - 1 februari 1959, kat. nr 31.