916A
1676055

Jacob Axel Gillberg

(Sverige, 1769-1845)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jacob Axel Gillberg
(Sverige, 1769-1845)

"Johan Christoffer Pauli" (1743-1823)

Miniatyr. Signerad Gillberg. f. och daterad 1797. Gouache på ben 7,5 x 6 cm. Monterad i silverram. I ask klädd i marokäng med påskrift F Pauli, Stockholm.

Johan Christoffer Pauli var grosshandlare och brukspatron samt ägare till ett antal handelsskepp. Från 1790-talet var han en av Stockholms viktigaste exportörer. Han drev åren runt sekelskiftet 1800 ett handelshus med Johan Fredrik Wahrendorff.