"Johan Christoffer Pauli" (1743-1823)
Miniatyr. Signerad Gillberg. f. och daterad 1797. Gouache på ben 7,5 x 6 cm. Monterad i silverram. I ask klädd i marokäng med påskrift F Pauli, Stockholm.
Johan Christoffer Pauli var grosshandlare och brukspatron samt ägare till ett antal handelsskepp. Från 1790-talet var han en av Stockholms viktigaste exportörer. Han drev åren runt sekelskiftet 1800 ett handelshus med Johan Fredrik Wahrendorff.