Coasters, 18 st, och cocktailskedar, 7 st, silver, samt 3 flaskunderlägg i nysilver, finska tillverkare, mest 1930-tal

12 st glasunderlägg med krönt monogram EB, diameter 8,3 cm, Kultakeskus, Tavastehus 1935-36.
6 st glasunderlägg med pärlbandsdekor, graverat monogram AA, diameter 7 cm, Kultakeskus, Tavastehus 1932-35
7 st cocktailskedar med vridna skaft och förgyllda blad, av vilka sex tillverkade av Uusi Kultaseppä oy, Helsingfors 1929 och 1933, samt en avvikande av Kultakeskus, Tavastehus 1957, längd 14,5 - 15 cm.

Totalvikt 422 g.

3 flaskunderlägg i nysilver, krönt C, diameter 12,5 cm, stämplade Hopeakeskus, Tavastehus 1900-talets senare hälft.

Bruksslitage.

Utropspris
350 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13