Bemålad med kurbits, samt med initialer och året 1820 inom portiker med motiv av hus. Beslag av järn. Kistan inredd med läddicka och fack. Längd 129, djup 66, höjd 77,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Fläckar. Smärre skador i träet. Nyckel finns.