Nils Fougstedt

(Sverige, 1881-1954)
Nils Fougstedt
(Sverige, 1881-1954)

Burk, tenn, modell A 1485, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, 1954.

Lockknopp av grön agat och glas. Cylindrisk form. Stämplad. Diameter 6,5 cm, höjd 10 cm.

Slitage. Märken. Smärre buckla undertill. Nagg på sten.

Modellen formgiven 1930 av Nils Fougstedt för Svenskt Tenn och har modellnummer A 1485.

Formgivare

Utropspris
10 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13