Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Matta, "Salerno röd", rölakan, ca 214 x 158 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.) Komponerad 1948.

Slitage, fläckar.

Jämför Yashar, Nazanin, Nilufar Tappeti Antichi: Tappeti Svedesi e Mobili Scandinavi Anni 1920-1960, Milano 1998, färgplansch sid 39; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch s. 151.

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.

Utropspris
20 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13