Allan Ebeling

(Sverige, 1897-1975)
Allan Ebeling
(Sverige, 1897-1975)

Kandelaber för tre ljus, rostfritt stål, Nyby Bruk, Torshälla 1964.

Signerad AE 1964 Torshälla. Höjd 39,5 cm, diameter ca 34,5 cm, ljushållarnas diameter invändigt ca 5-5,3 cm.

Smärre slitage, stearinrester.

Proveniens

Familjen Riltons Ebeling-samling, Torshälla.
Enligt uppgift tidigare i matsalen på Nyby Bruk Torshälla.

Utropspris
6 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13