Allan Ebeling

(Sverige, 1897-1975)
Allan Ebeling
(Sverige, 1897-1975)

Skål, glaserad keramik, Torshälla 1930-tal.

Fyrsidig med veckad kant, glasyr i bruna, gröna och beige nyanser, på fot, signerad TORSHÄLLA AE 1931 (? otydligt). Mått 42 x 44,5 cm, höjd 19,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Familjen Riltons Ebeling-samling, Torshälla.

2 700
258
293
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
8 jan 20:11
2 700 SEK
1 jan 14:25
2 500 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13