Piet Hein Eek

(Nederländerna, Född 1967)
Piet Hein Eek
(Nederländerna, Född 1967)

Bord, "Tree Trunk Table", Nederländerna, 2000-tal.

Ek. Skiva i massivt trä på underrede i massivt trä, med kopplade ben, brännstämplat PIET HEIN EEK MADE IN THE NETHERLANDS. 300 x 95, höjd 77 cm.

Smärre slitage, märken, repor.

Modellen formgiven 2001.

Utropspris
20 000 SEK