Arne Jones E1299

Abraham IV Drentwett, chokladkanna, silver, Augsburg 1757-1759.

Slät modell med invändig förgyllning och välvt lock. Skjutbar lockknopp för den trävisp som användes för att röra upp chokladen. Rakt, svärtat trähandtag. Åldermansranka undertill. Höjd 13 cm. Vikt 510 gram.

Smärre slitage. Smärre bucklor. Handtaget med mindre torrsprickor.

Utropspris
9 000 SEK